Posadzki cementowe | Porady | Przygotowanie podłoża pod wylewkę cementową

Przygotowanie podłoża pod wylewkę cementową

Przygotowanie powierzchni pod wylewki cementowe
Każda powierzchnia przed pracami musi być odpowiednio przygotowana. Karygodnym błędem jest wylewanie posadzki cementowej bezpośrednio na grunt stanowiący naturalne podłoże. Przygotowanie podłoża zależy od warunków w jakich przyjdzie nam pracować. Inaczej podejdziemy do problemu gdy mamy pracować przy wylewaniu posadzki betonowej w hali magazynowej a inaczej gdy wykonujemy podjazd czy też garaż przydomowy. Również innej techniki wykonania posadzki betonowej użyjemy do pracy przy domku jednorodzinnym niż przy mieszkaniu w bloku. W przypadku domku jednorodzinnego inna technologia zostanie wybrana dla posadzki w piwnicy czy też na parterze a innej do podłogi na piętrze.

Przygotowanie gruntu w hali magazynowej
Hala magazynowa to duża otwarta powierzchnia która z uwagi na swój obszar z pewnością jest nierówna. Do wyrównania tak dużej połaci terenu, przy zachowaniu niskich kosztów należy użyć kruszywa suchego bez zaprawy. Po usypaniu warstwy kruszywa warto ubić ją ręczną ubijaczką gruntową, jeśli jest taka możliwość należy skorzystać z walca ręcznego lub mechanicznego. Utwardzona i wyrównana powierzchnia nadaje się do wylewania posadzki cementowej. Gdy prace utwardzające są wykonane profesjonalnie, będziemy mogli korzystać z uzyskanej powierzchni magazynowej przez wiele lat.

Inne nasze artykuły:
Wyrownanie dużych powierzchni
Co to jest mixokret ?
Zastosowanie wylewki betonowej

Przygotowanie powierzchni pod garaż i podjazd
Garaże i podjazdy przydomowe również wymagają odpowiedniego przygotowania powierzchni terenu tak aby mogła nam służyć przez wiele lat. Aby wylewka była równa, tania i stabilna należy również przygotować odpowiedni grunt pod posadzki betonowe. Podjazdy i garaże to niewielkie przestrzenie które muszą wytrzymać obciążenie miejscowe nawet do jednej tony na metr kwadratowy. Z racji niewielkiej powierzchni można skusić się na mokrą zaprawę złożoną z gryzu, cementu i piachu. Taka pół-mokra zaprawa idealnie nadaje się do wyrównania niewielkich powierzchni. Dopiero na tak ułożonej i wyrównanej zaprawie należy wylewać posadzkę cementową.

Przygotowanie powierzchni pod posadzkę w domku
Domki jednorodzinne to miejsca gdzie można spotkać się z kilkoma technologiami wykonania posadzki cementowej. W przypadku domku który posiada podpiwniczenie, wykonanie prac gruntowych ma szczególne znaczenie z punktu widzenia podsiąkania wilgoci od spodu. Do takich pracy należy przygotować odpowiednią mieszankę gryzu oraz zaprawy mokrej która będzie tworzyć pierwszą warstwę izolacyjną. Na wyrównaną powierzchnię dopiero wylewamy mieszankę cementową z plastyfikatorami które sprawią że struktura uzyskanej wylewki będzie stanowić barierę dla wody. Posadzi w domkach bez podpiwniczenia czyli znajdujące się na parterze często są dodatkowo izolowane z uwagi bezpośredniego znajdowania się na gruncie. Najlepiej budować domek na podwyższeniu. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, stosujemy cienkowarstwowe wylewki cementowe. Na piętrach również należy używać cienkowarstwowych wylewek cementowych. Posadzki betonowe mają swój ciężar i należy uwzględnić go podczas obliczeń wytrzymałości stropu.

Strona główna, O firmie, Oferta, Nasze realizacje, Porady, Mapa strony, Kontakt