Posadzki betonowe | Porady | Jastrych

Jastrych znaczenie

Słowo z pochodzenia greckiego (όστρακον ostrakon), zapożyczone z j. niemieckiego Estrich, oznacza "wylewkę", jest to bezpośrednie tłumaczenie na język Polski, dlatego w niektórych regionach naszego kraju rozpowszechniła się ta nazwa zamiast Polskiej wylewki, to innymi słowy posadzka bezspoinowa (z betonu) lub podkład pod podłogę, często z użyciem dodatków chemicznych stosowany jako podłoga przemysłowa w magazynach i fabrykach. Zadaniem warstwy posadzki wylewanej maszynowo jest wyrównanie powierzchni na przykład stropu lub podłogi przed położeniem materiału wykończeniowego, którym może być terakota a także płytki podłogowe, parkiet, wykładzina dywanowa lub z tworzyw sztucznych i tym podobne. Podkład dostarczany na miejsce budowy może występować w postaci mokrej mieszanki przypominającą wyglądem zaprawę budowlaną, która jest układana na budowie lub w postaci prefabrykowanych płyt w nazywany inaczej "suchym jastrychem". W przypadku zastosowania jastrychu jako warstwy wierzchniej (końcowej) stosuje się najczęściej gotowe (przygotowane fabrycznie) mieszanki o niskim skurczu oraz bardzo dużych parametrach wytrzymałościowych, które w miejscu wbudowania wymagają wymieszania z wodą, plastyfikatorami oraz włóknami polimerowymi. Mieszanka po mechanicznym zacieraniu staje się idealnie równa oraz bezpyłowa. Doskonale nadaje się na podjazd samochodu, posadzkę w garażu, jak i również wyrównującą warstwę pod podłogi oraz na stropy.

Obecnie najczęściej spotykane są:
jastrychy anhydrytowe nazywane również gipsowe
jastrychy cementowe
jastrychy emulsyjno-bitumiczne
jastrychy asfaltowe.

Jastrych magnezjowy - dawniej był bardzo często stosowany z domieszką trocin jako tak zwane „skałodrzew”, służyło do wykonywania posadzek bezspoinowych na dużych powierzchniach. Obecnie bardziej korzystne jest używanie materiałów bez wiór które mają wady, podczas ścierania uzyskanej powierzchni mogą odchodzić kawałki drewna.

Inne nasze artykuły:
Technologia Mixokret
Co to jest mixokret ?
Zastosowanie wylewki betonowej

Współcześnie są częściej stosowane materiały do wykonywania warstw wyrównujących na mokro z dodatkiem wody (czyli wylewanych w miejscu wbudowania) często charakteryzują się zdolnością do samo-poziomowania. Posadzki półsuche wymagają dodatkowego poziomowania. Obie technologie są równie często używane z powodzeniem.

Strona główna, O firmie, Oferta, Nasze realizacje, Porady, Mapa strony, Kontakt