Czy można pogodzić wylewki betonowe z ogrzewaniem podłogowym ?
Wielu inwestorów którzy pracują nad wykończeniem swoich domków jednorodzinnych zastanawia się jakiej metody użyć aby posiadać ogrzewanie podłogowe wraz z wykorzystaniem wylewki cementowej w celu wyrównania całej powierzchni. Jak wiadomo ilu specjalistów tyle pomysłów i rozwiązań tego zagadnienia, ale tak naprawdę istnieją tylko dwie formy wykonania takiej podłogi.
Zastosowanie wylewki betonowej pomoże uzyskać oparcie dla wszystkich elementów stojących w mieszkaniu na podłodze. Cementowe posadzki idealnie nadają się jako powierzchnia wstępna pod wykończenie. Ale jak ułożyć ogrzewanie podłogowe ? Wydaje się że są dwie prawidłowe technologie, zatopiona instalacja w betonie lub ułożenie jej na wykonanej posadzce cementowej.
Inne nasze artykuły:
Technologia Mixokret
Co to jest mixokret ?
Zastosowanie wylewki betonowej
Instalacja ułożona na wylewce betonowej
Jest to akurat ta forma trochę gorsza, wykonania takiej instalacji. Z założenia wylewka cementowa ma utwardzić powierzchnię oraz dać wsparcie ścianom. Ale najważniejszą cechą wylewki cementowej to uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni pod dalsze wykończenie. Układanie na posadzce betonowej instalacji grzewczej powoduje ze tracimy efekt idealnie gładkiej powierzchni którą następnie należy ponownie zabudować lub wyrównać parkietem lub inną formą wykończenia.
Instalacja zalana wylewką cementową
Ta konstrukcja wydaje się być najbardziej trafna. Przy zabezpieczonej powierzchni od spodu, cienką warstwą wylewki cementowej uzyskujemy powierzchnię roboczą. Następnie nie musimy jej już izolować gdyż profesjonalna ekipa powinna zrobić izolację od spodu zanim wyleją pierwszą warstwę. Dopiero na tej pierwszej warstwie należy układać instalację grzewczą która podgrzeje nam podłogę. Należy pamiętać o napełnieniu całej instalacji grzewczej i przetestowaniu jej poprzez pozostawienie jej na ponad 24 godziny pod pełnym ciśnieniem roboczym w celu sprawdzenia czy nie pojawia się wycieki. Gdy przeprowadzimy taki test, należy pozostawić instalację grzewczą w sprawności czyli z napełnionymi rurami wodą. Jest to ważne, ponieważ gdy będziemy wylewać kolejną warstwę posadzki cementowej, jej waga mogłaby zdeformować obwód rur zmieniając parametry grzewcze całej instalacji. Po wyrównaniu drugiej warstwy wylewki betonowej będziemy posiadaczami doskonałej podgrzewanej podłogi w naszym domu.