Posadzki cementowe | Porady | Wyrównywanie powierzchni posadzki cementowej

Nierówne powierzchnie posadzki cementowej

Wylewki betonowe wykonane agregatem Mixokret
Wylewki betonowe są bardzo trwałe i estetyczne, jednak nawet przy przygotowaniu idealnej mieszanki mogą wystąpić czynniki które popsują efekt końcowy. Podczas wykonywania posadzki cementowej mogą powstać zgrubienia lub wybrzuszenia na wskutek złych parametrów mieszanki lub niekorzystnych warunków pogodowych (chodzi głównie o temperaturę schnięcia), oraz nie równomierne schnięcie uzyskanej powierzchni.

Dodatkowo przy uzyskiwaniu cienkich warstw jastrychu można zaobserwować pęknięcia i szczeliny. Są one często wynikiem złego utwardzenia (przygotowania) powierzchni roboczej lub niestabilnego podłoża. Jednak wszelkie pęknięcia oraz rysy należy niezwłocznie usunąć gdyż będą one wyczuwalne pod wykładziną lub inną formą wykończenia podłogi.

Jak wyrównać wybrzuszenia ?
Wszelkie garby oraz wybrzuszenia uzyskanej powierzchni posadzki betonowej są łatwe w zniwelowaniu do równej posadzki. W takich przypadkach należy użyć szlifierki lub urządzeń do mechanicznego zacierania powierzchni betonowych. W przypadku wybrzuszeń można zastosować do urządzenia zacierającego tarczę szlifującą która usunie nam w estetyczny sposób nadmiar wylewki cementowej. W przypadku zagłębień najlepiej poziomować powierzchnię posadzki jastrychowej za pomocą szpachli niwelującej. Szpachlę nakładamy w zaobserwowane zagłębienia w celu ich wyrównania do poziomu całej powierzchni posadzki.

Pamiętaj aby wszelkie prace naprawcze typu szpachlowanie lub ścieranie wykonywać dopiero po dokładnym wyschnięciu całej posadzki którą wcześniej wylaliśmy. Używanie tarczy szlifierskich na wilgotnej powierzchni może dodatkowo uszkodzić krańce miejsca korekty. Dodatkowo szpachla niwelująca jest również wykładana w formie wilgotnej co może dodatkowo wydłużyć czas schnięcia posadzki betonowej.

Inne nasze artykuły:
Jak przygotować powierzchnię pod wylewki betonowe ?
Czy posadzka betonowa współgra z ogrzewanie podłogowym ?
Materiały potrzebne do wykonania posadzki betonowej

Rysy i pęknięcia są niepożądane
Wszelkie rysy oraz pęknięcia w powierzchni posadzki betonowej są niepotrzebne i należy je wypełnić tak aby stanowiły one równą powierzchnię. Do takich prac wykorzystuje się żywicę epoksydową. Jest najlepszym środkiem do wypełniania nierównych oraz płytkich jak i głębokich szczelin powstałych podczas schnięcia. Aby przeprowadzić prace naprawcze przy użyciu żywicy epoksydowej należy również dobrze się przygotować. Przed przystąpieniem do pracy naprawczej należy wstępnie oczyścić powierzchnię roboczą za pomocą odkurzacza przemysłowego. Pozwoli to nam na odpylenie i usunięcie wszelkich drobinek które nie są połączone w sposób stały z uzyskaną wylewką cementową. Posadzka jak i żywica epoksydowa musi mieć temperaturę 20 stopni Celsjusza. Takie parametry techniczne obu powierzchni pozwolą na doskonałe zespolenie i wypełnienie powstałych wcześniej rys i szpar w posadzce. Pamiętaj aby nie żałować żywicy epoksydowej, jej nadmiar można po zaschnięciu usunąć w łatwy sposób szpachelką metalową. Wystarczy jedno staranne pociągnięcie aby cały nadmiar został idealnie odcięty od posadzki a my uzyskamy równą powierzchnię.

Strona główna, O firmie, Oferta, Nasze realizacje, Porady, Mapa strony, Kontakt